Zebranie okręgu - październik 2019

Zebranie w październiku rozpoczęło się doskonałą wiadomością. Decyzją Zarządu Okręgu do naszego grona zostały przyjęte dwie nowe członkinie Ania Ogar i Asia Kowalska. :-) Decyzja została przyjęta zbiorowym aplauzem wszystkich obecnych.
Następne punkty programu, nie wzbudziły już może tak wielkiego entuzjazmu, ale również były interesujące. ;-)
W najbliższym czasie w Centrum Handlowym "Tulipan" zostanie zaprezentowana wystawa członków naszego Okręgu poświęcona ratowaniu środowiska naturalnego. Tytuł wystawy -  "Świat w naszych rękach". Na wystawę składa się zestaw zdjęć, przedstawiających relacje pomiędzy człowiekiem i przyrodą. To dobra inicjatywa, bo dzięki lokalizacji wystawy, będą mogły ją zobaczyć tłumy ludzi - klientów CH "Tulipan". Mamy nadzieję, że to początek współpracy z centrami handlowymi i nasze zdjęcia, zawisną również w innych tego typu placówkach w Łodzi.
Na zebranie dotarły do nas albumy "Wizje Natury”. Album pozbawiony jest waloru zaskoczenia i świeżości, bo w dobie mediów społecznościowych, większość prezentowanych w nim zdjęć, znamy już dobrze z Internetu. Ciekawie było jednak ponownie zobaczyć zdjęcia w bardziej tradycyjnej, „papierowej” formie. Zwłaszcza, że druk jest naprawdę na niezłym poziomie.
Wielkimi krokami zbliża się festiwal „Wizje Natury”, który odbędzie się 16 i 17 listopada w Izabelinie. Interesująco zapowiada się niedziela, gdzie nasi członkowie, Jerzy Grzesiak i Michał Ludwiczak, przedstawią prezentację Błota Jeziorska.
Zbiornik zaporowy Jeziorsko po raz kolejny obala pokutujący tu i ówdzie mit, ze dla przyrody dobre jest tylko to co "naturalne", a wszystko, co stworzył człowiek musi jej szkodzić. Zbiornik doskonale spełnia funkcje hydrotechniczne, a jednocześnie jest ważną ostoją ptaków.  Dzieki powstaniu zbiornika w centrum Polski, gdzie brak dużych naturalnych akwenów wodnych, powstało tu doskonałe miejsce lęgowe, a podczas migracji przestrzeń odpoczynku i żerowania, przede wszystkim dla ptaków wodno-błotnych. Nic dziwnego, że na południowej części zbiornika utworzono faunistyczny rezerwat przyrody. Miejsce to jest oczywiście chętnie odwiedzane przez miłośników podglądania natury. Michał i Jurek, którzy często odwiedzają rezerwat, opowiedzą o atrakcyjności tego terenu, podzielą się wrażeniami z fotograficznych wypadów, oraz zilustrują swój wykład doskonałymi zdjęciami. Na pewno warto będzie to zobaczyć.
W październiku odbył się plener Związku Polskich Fotografów Przyrody w Bieszczadach. Z relacji naszych członków, którzy wzięli w nim udział, wiemy że pogoda dopisała. Było słonecznie i bardzo kolorowo. Liczymy zatem, że za miesiąc, na spotkaniu listopadowym, zobaczymy malownicze relacje fotograficzne z tego pleneru.
Rozstrzygnęliśmy kolejną edycję ligi fotografów. Tym razem zwyciężyło zdjęcie Piotra Szewczyka, przedstawiające pełną furii "dyskusję" grubodziobów. Następna liga jest nietypowa, ponieważ odkładamy do szafy swoje drogie "zabawki" i fotografujemy jesień przy pomocy smartfonów. :-) Na zdjęcia przedstawiające jesień sfotografowaną smartfonem czekamy do 13 listopada pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Wreszcie przyszedł czas na prezentację zdjęć. Michał Woźniakowski pokazał zaległe zdjęcia z pleneru w Bolimowie natomiast Krzysztof Korc zademonstrował kolejne kadry ze Stawów Milickich i ze zbiornika Jeziorsko.
A na zakończenie, w części edukacyjnej naszego spotkania, Michał Ludwiczak kontynuując swój wykład sprzed wakacji, pokazał nam jak należy edytować zdjęcia w programie Adobe Lightroom. Najciekawsze były fragmenty prezentujące możliwości tego programu w kontekście obróbki zdjęć przyrodniczych.

A w listopadzie zapraszamy na arcyciekawe spotkanie poświęcone fotografii nocnej i astrofotografii.
 
 
 
 
parent menu item not found: "130"