Zebranie okręgu - listopad 2019

Jak zwykle początek spotkania zdominowały sprawy organizacyjne.
Michał Ludwiczak zrelacjonował najważniejsze wydarzenia ostatnich dni.

W niedzielę zakończył się w Izabelinie festiwal "Wizje Natury". Usłyszeliśmy krótkie podsumowanie imprezy. Była to niewątpliwie relacja "z pierwszej ręki", jako że Michał  był nie tylko widzem, ale także prelegentam (wspólnie z Jurkiem Grzesiakiem).
Michał zrelacjonował także sukcesy naszych członków w konkursie na Fotografa Roku 2019 oraz na XL Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą. Obejrzeliśmy nagrodzone zdjęcia, a na przegląd diaporam umówiliśmy się na nasze grudniowe spotkanie.
Tuż przed festiwalem, nasz Okręg spotkał nie lada zaszczyt. Zostaliśmy nagrodzeni przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne medalem okolicznościowym z okazji 70-lecia tego szacownego stowarzyszenia. To wyróżnienie jest rezultatem  naszej  wieloletniej doskonałej współpracy. Jednym z przejawów tej współpracy są wystawy prac naszych członków w galerii ŁTF-u. Najbliższa taka wystawa odbędzie się 31 marca 2020 roku. Będzie to ekspozycja podsumowująca konkurs na Fotografa Roku 2020 w naszym okręgu. Już teraz warto zarezerwować sobie tą datę w kalendarzu.
W przyszłym roku Związek Polskich Fotografów Przyrody będzie obchodził rocznicę 25-lecia istnienia. Z tej to okazji zostanie zorganizowanych kilka plenerów, na które już teraz zapraszamy wszystkich miłośników fotografii. Przynajmniej jeden z nich zorganizuje Okręg Łódzki. Trwają ustalenia dotyczące terminu i miejsca.
Najprawdopodobniej w dniach 6-9 lutego 2020 odbędzie się plener organizowany przez Zarząd Główny ZPFP w Bieszczadach. Termin ten wymaga jednak potwierdzenia. Natomiast już w dniach 23-26 stycznia 2020 zapraszamy w imieniu Okręgu Dolnośląskiego ZPFP na ogólnopolski plener fotograficzny na Stogu Izerskim.
Przypominamy, że do końca roku w galerii handlowej Tulipan w Łodzi można oglądać wystawę prac naszych członków, pod tytułem "Świat w naszych rękach".
Michał Ludwiczak zaprasza w środę 27 listopada o godzinie 17:00 na pokaz zdjęć i opowieści o fotografowaniu, w ramach "Kozińskich spotkań z kulturą i sztuką". Tytuł prezentacji "Przyroda w obiektywie" Zapraszamy o godzinie 17:00 do Szkoły Podstawowej nr 91 w Łodzi na ul Kasprzaka 45.
Następnie rozstrzygnęliśmy listopadową edycją Ligi Fotografów. Tym razem ocenialiśmy zdjęcia zrobione telefonem komórkowym. Zwyciężył Marek Sykuła i tym samym awansował na pozycję lidera.
Hasłem grudniowej edycji Ligi jest CHAOS. Prosimy o nadsyłanie zdjęć, interpretujących ten ciekawy temat, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 grudnia 2019r.
Zdjęcia z Ligi były rozgrzewką przed znakomitym pokazem zdjęć Piotra Szewczyka pod tytułem "Z bliska". Piotr jest bardzo aktywnym fotografem. Każdą wolną chwilę spędza w terenie, często publikuje swoje prace w mediach społecznościowych a jego zdjęcia są nagradzane w konkursach fotograficznych. Ta aktywność przynosi niezwykłe efekty. Tym razem obejrzeliśmy wybór jego zdjęć, na których dystans do fotografowanego obiektu mierzy się raczej w centymetrach niż w metrach. :-)
W tym miesiącu, w cyklu "Ciekawe wydawnictwa przyrodnicze" mieliśmy okazję wysłuchać recenzji aż czterech książek.
Michał Stanecki opowiadał o książce "Łąka" Dave Goulsona. Autor, brytyjski entomolog, kupił trzynaście hektarów łąki we Francji, prowadzi na niej obserwacje i w barwny sposób przybliża nam zasady funkcjonowania tego ekosystemu oraz w niezwykle interesujący sposób opowiada o zamieszkujących go roślinach i zwierzętach. Mimo, że zależności między mieszkańcami łąki są bardzo skomplikowane, autor potrafi wyjaśnić je w przystępny sposób, przez co książka jest pasjonującą lekturą i dobrze się ją czyta.
Druga książka zaproponowana przez Michała to "Rzecz o Sowach" Leigh Calvez. Autorka jest biologiem, mieszka i pracuje w USA. W swojej książce zdaje nam relację ze spotkań z 11. gatunkami sów. Opisy dotyczą wprawdzie gatunków, które  żyją w Stanach Zjednoczonych, ale barwne opisy wypraw w poszukiwanie sów i obserwacje ich życia, będą zapewne interesujące również dla polskiego czytelnika.
Kolejne dwie książki rekomendował Zbyszek Cieśla. "Plamka Mazurka" znanego blogera i popularyzatora ornitologii Marka Pióro, to zbiór gawęd o poszczególnych gatunkach ptaków. Znajdziemy w niej wiele opisów niezwykłych zwyczajów ptaków, przygód podczas ich obserwacji a także przysłów, anegdot, informacji historycznych i innych tego typu rarytasów, które bez wątpienia zainteresują nie tylko "ptasiarzy".
Natomiast książka, której autorem jest Frans de Waal "Bystre zwierzę" to opis zdumiewających badań nad inteligencją zwierząt. Najnowsze obserwacje pokazują, że dotychczasowe zaniżone oceny możliwości poznawczych zwierząt, świadczą raczej o kardynalnych błędach popełnianych przez badaczy, niż o bystrości samych zwierząt. Fascynujące opisy rozwiązywania problemów przez zwierzęta, posługiwania się narzędziami czy zachowań socjalnych wprawiają w zdumienie i są niewątpliwym atutem tej pozycji. Książka każe nam z jeszcze większym szacunkiem spojrzeć na naszych "braci mniejszych" i powinna być lekturą obowiązkową dla każdego amatora przyrody.
Wreszcie wielki finał, czyli wykład Tomka Buczko o fotografii nocnej i astrofotografii. W fotografii przyrodniczej wszyscy poszukują dobrego światła, a ze względu na ruchliwość zwierząt i ptaków, często stosuje się czasy naświetlania liczone w tysięcznych częściach sekundy. Fotografia nocna wymaga zmiany paradygmatu. Trzeba znaleźć miejsce, w którym jest jak najmniej światła (a nie jest to wcale łatwe), a czasy wykonania jednego zdjęcia liczone są w minutach a nawet w godzinach!
Tomasz opowiedział nam jak przygotować się do nocnej eskapady, jaki będzie potrzebny sprzęt, kiedy i gdzie fotografować, jak ustawić ostrość na gwiazdy (wcale nie na nieskończoność), jak wykonać sekwencję zdjęć, jak posługiwać się zestawem paralaktycznym.
Obróbka zdjęć nocnych jest również specyficzna. Dowiedzieliśmy się jak połączyć serię ujęć (stackowanie), jak skutecznie usunąć szumy i dokonać ostatecznej obróbki fotografii. Poznaliśmy tez komputerowe mapy nieba i programy pogodowe.
W międzyczasie mogliśmy oczywiście oglądać, zapierające dech w piersiach, nocne krajobrazy Tomka.
Wychodząc ze spotkania niejeden z nas pomyślał: "A może by tak rzucić wszystko, pojechać w Bieszczady i porobić nocne fotki? " ;-)
 
 
 
parent menu item not found: "130"