HeaderSearchForm

Poznański Dzień Fotografii 2013

W dniu 19 stycznia 2013 roku, odbyła się III edycja Poznańskiego Dnia Fotografii. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć w progach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, przy ulicy Wodnej 27. Celem tegorocznego przedsięwzięcia było promowanie fotografii przyrodniczej, pokazanie związku fotografii z badaniami archeologicznymi, zaprezentowanie członków Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Wielkopolskiego oraz zachęcenie zebranej publiczności do uczestnictwa w rozwijaniu pasji fotografowania.

Do udziału zaproszono pracowników Muzeum Archeologicznego i jednocześnie naszych Kolegów – Członków ZPFP – Tomasza Skorupkę i Bogdana Walkiewicza, którzy zaprezentowali związki pomiędzy archeologią i fotografią. Tomasz Skorupka przeprowadził pokaz pt.” Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej”, w którym mogliśmy zobaczyć jak ptasie motywy przewijały się przez kolejne etapy naszej historii, jaki wpływ miała natura na dzieło człowieka, od czasów starożytnych. Natomiast z prezentacji Bogdana Walkiewicza mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda praca archeologa „od kuchni” i jak duże znaczenie ma dokumentacja fotograficzna w pracach odkrywczych na stanowiskach archeologicznych. Okazuję się, że fotografowanie ziemi z powietrza spełnia funkcję swoistego „rentgena”, który dla archeologów jest bardzo istotny w odkrywaniu nowych stanowisk badawczych. Poza ściśle archeologicznymi pokazami, mogliśmy zobaczyć też prezentacje diaporam, będących dziełem Tomasza Skorupki. Motywem przewodnim były oczywiście ptaki, które dopełnione subtelnym podkładem muzycznym, zrobiły duże wrażenie na publiczności. Mogliśmy podziwiać cztery diaporamy: „ W krainie Puszczyka”, „Ballada o małym rycerzu…”, „Pewnego razu nad pewnym stawem…” oraz „Ptasi miszmasz”. Wszystkie pokazy spotkały się z dużym entuzjazmem wśród uczestników.

Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz dorobku Członków Okręgu Wielkopolskiego, przybliżenia ich pasji oraz zachęcenia publiczności do wspólnego fotografowania. Każdy z uczestników miał do zaprezentowania 3 krótkie pokazy zdjęć wraz z podkładem muzycznym i krótką opowieścią o tym jak wygląda praca w terenie i oddawanie się przyjemności obcowania z przyrodą. Okazuję się, że każdy pasjonat fotografii przyrodniczej, poza wspólna miłością do natury, ma inne spojrzenie i w zupełnie odmienny sposób może pokazać piękno otaczającego nas świata. Od zimowych Tatrzańskich krajobrazów Przemysława Baszyńskiego, poprzez krajobrazy znad jeziora Bajkał i Ptasie Tańce Macieja Lelonkiewicza przez poszukiwania św. Graala w fotografii krajobrazu Macieja Pietrzaka aż po burzowe klimaty Grzegorza Wróblewskiego. Całość zakończyły pokazy Radosława Siekierzyńskiego, który zabrał nas w podróż pasterskimi szlakami Rumunii. Prawie dwugodzinny występ naszych Kolegów w zabawny sposób przybliżył publiczności naszą pasję i działalność.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na rozwiązanie konkursu fotograficznego, który towarzyszył nam podczas organizacji imprezy. Tematem prac była „ Przyroda w obiektywie”. Ilość nadesłanych fotografii przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Spośród blisko 800 zdjęć, jury wybrało 35 prac, które prezentowane były podczas wystawy pokonkursowej, w holu głównym Muzeum. Bardzo wysoki poziom nadesłanych prac, tylko utwierdził nas w przekonaniu, że fotografia przyrodnicza ma wielu zwolenników i że warto zachęcać ludzi do wspólnego wychodzenia w teren wraz z aparatem fotograficznym.

GALERIA NAGRODZONYCH FOTOGRAFII

O godzinie 16.00 przyszedł czas na oczekiwana przez wszystkich prelekcję, Dyrektora Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, prof. dr hab. Piotra Tryjanowskiego. Tematem wystąpienia było „Dlaczego samce ptaków (i nie tylko) są tak piękne?”. Prelekcja była bardzo interesująca, dowcipna, a uzupełnieniem były zdjęcia członków Okręgu Wielkopolskiego. Profesor Tryjanowski przekazał wiele ciekawostek z życia ptaków oraz ich zwyczaje podczas zalotów. Opowieści co chwilę wywoływały wśród publiczności gromki śmiech. Po tym wystąpieniu, każdy na sali doskonale wiedział co przyciąga kaczki do kaczorów.

Poznański Dzień Fotografi zamykało spotkanie z ekstremalną fotografią podwodną, którą to przybliżył nam Bartosz Stróżyński. Bartek postarał się o obalenie mitów na temat dzikich zwierząt, które nie są ani tak niebezpieczne, ani tak płochliwe jak się powszechnie sądzi. A jak je obalał? balonikami, które przygotował wcześniej, a na temat których (do czasu wystąpienia) zdążyły też utworzyć się mity. W każdym znajdował się jeden stereotyp np. niebezpieczne, zabójcy ludzi, mordercy. Bartek jest człowiekeim, który obcuje z tymi „niebezpiecznymi” gatunkami w ich naturalnych środowiskach, a po przekłuciu każdego balonika, opowiadał nam jak bardzo mylimy się w naszych ocenach ugruntowanych niejednokrotnie przez media. Mogliśmy poznać jego ogromną wiedzę na temat zachowań różnych gatunków zwierząt. Mogliśmy zobaczyć wiele wspaniałych zdjęć egzotycznych gatunków żyjących w ekstremalnie różnych środowiskach, od afrykańskich krokodyli po zdjęcia lampartów morskich w lodowatych wodach Arktyki. Bartosz zaprezentował również sprzęt, z którego korzysta na co dzień, obudowę podwodną do aparatu, oświetlenie i kompletny strój nurkowy. Na koniec zostały zaprezentowane trzy pokazy zilustrowane autorską muzyką Bartka.

Można było też w przerwach pomiędzy wystąpieniami odwiedzić stoiska zaproszonych firm. Oferta Salamandry i Sigmy Pro Centrum cieszyły się tradycyjnie dużym zainteresowaniem. W tym roku dołączyły do nas również: PRZYRODNICZE.PL, OGAMI, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Nadleśnictwo Łopuchówko. Dzięki wystawcom mogliśmy zapoznać się min. z tajnikami profesjonalnych wydruków zdjęć na dowolnym podłożu. Również duże zainteresowanie budziło stoisko z książkami przyrodniczymi. Dla entuzjastów poznawania przyrody, zachowań zwierząt i opisów roślin – nieprzebrana skarbnica wiedzy. Wygodne wydania przewodników bez problemu można zapakować w plecak – w przeciwieństwie do komputera… Były również zorganizowane gry i zabawy dla najmłodszych uczestników Poznańkiego Dnia Fotografii, znużonych siedzieniem w sali adiowizualnej gdzie były prelekcje. Do swojej dyspozycji mieli również kredki, farbki, plasteline.

Jednak Poznański Dzień Fotografii nieodbyłby się gdyby nie zaangażowanie członków naszego okręgu. Dziekujemy wszystkim za poświęcony czas i pracę. Dziekujemy Dyrekcji Muzeum Archeologicznego oraz wystawcom i sponsorom.

parent menu item not found: "130"