HeaderSearchForm

Poznańskie Dni Fotografii 2014

Zakończyła się IV edycja Poznańskich Dni Fotografii. W tym roku miłośnicy fotografii i przyrody spotkali się w gościnnych progach Międzynarodowych Targów Poznańskich i Muzeum Archeologicznego. Atmosfera miejsc i wspaniali goście sprawili, że z żalem musieliśmy zakończyć trzydniowe spotkanie, na którym przeżyliśmy tak wiele wzruszeń pięknem polskiej przyrody.

Poznańskie Dni Fotografii (PDF) 2014 miały zachęcić miłośników przyrody i adeptów trudnej sztuki robienia zdjęć do rozwijania swojej pasji i poprzez nią do ochrony tego, co mamy najpiękniejsze i co czyni nasz kraj wyjątkowym w Europie - przyrody. Gdyby oceniać realizację zadania przez pryzmat widzów - z pewnością się udało!

Licznie przybyła publiczność miała okazję poznać dorobek artystyczny wielu znakomitych fotografów przyrody, m.in.:


Waldemara Grasia, który fotografii poświęca każdą wolną chwilę. Z racji miejsca zamieszkania - Krzyż Wielkopolski - często można go spotkać z aparatem w Dolinie Noteci, nad Drawą czy w Drawieńskim Parku Narodowym. Większość fotografii powstaje w promieniu 6 kilometrów od domu, co pokazuje, że prawdziwe piękno jest wokół nas, tylko trzeba umieć je zobaczyć.
Jerzego Dolaty - Fotograf Roku 2008 Polskiego Związku Fotografów Przyrody, zdobywca w 2013 r. Grand Prix za projekt "Nocne rozmowy" na festiwalach "Wizje Natury" i "Sztuka natury" . Mistrz krajobrazu - uważa, że daje on duże pole do interpretacji i kreacji. Nie stroni też od makrofotografii, która pozwala zamknąć kosmos w kilku milimetrach przestrzeni.
Magdy Wasiczek, która zaprosiła nas w niezwykle oryginalny świat swoich zdjęć, ukazujących przyrodę w baśnowy sposób, nadając jej zadziwiająco oniryczny charakter. Wypracowała własny, poetycki styl, który nazywa "malarstwem bokehowym". Jako pierwsza w Polsce otrzymała w 2012 roku prestiżowy tytuł International Garden Photographer of the Year.
Joanny Antosik - jednej z większych indywidualności wśród fotografów przyrody w kraju, której magiczne zdjęcia lasu na długo zapadają w pamięć. Jej "Leśne opowieści" zachwyciły tłumnie przybyłych widzów niezwykłą grą światła, formy i wrażliwości artystki.
Macieja Fiszera - artysty fotografika skupionego na fotografii pejzażu i przyrody, który od 20 lat uprawia czystą fotografię analogową, pracując na diapozytywach bez stosowania filtrów, wtórnego kadrowania czy jakiejkolwiek ingerencji w już powstały obraz. Fotografując przyrodę, wielokrotnie wraca w to samo miejsce, czekając na właściwą chwilę. Każdemu ze swoich dużych projektów fotograficznych poświęca kilka lat pracy, każdy z nich wieńczy publikacja autorskiego albumu: "Od świtu do zmierzchu" (2003), "Warta" (2006), "Metamorphosis" (2009) i "Requiem" (2013).
Piotra Chojnackiego - profesora w Katedrze Fotografii, kierownika IV Pracowni Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, uczestnik ponad stu wystaw indywidualnych (m.in. „Pole widzenia", „Kontury realności", „Aura niepewności" i „Meta-realność") i zbiorowych. Autor ponad tysiąca fotografii prezentowanych na okładkach książek.
• Michała Kupczyka - ornitologa, przyrodnika, podróżnika i społecznika. Z zamiłowania dokumentalista przyrody. Autor ponad stu prac naukowych i popularnonaukowych, współautor pierwszej obszernej monografii ptaków Wielkopolski.
Mikołaja Jazdona - filmoznawcy, badacza dziejów polskiego kina dokumentalnego, autora książek poświęconych filmom dokumentalnym Krzysztofa Kieślowskiego i Kazimierza Karabsza oraz opracowań do albumów DVD z serii Polska Szkoła Dokumentu. Interesuje się relacjami między filmem dokumentalnym a fotografią. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu. Prowadzi Klub Krótkiego Kina w poznańskim CK Zamek, gdzie prezentuje filmy krótkometrażowe i prowadzi spotkania autorskie. Jest profesorem w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM.

Fotograficznemu świętu towarzyszyły warsztaty makrofotografii, które cieszyły się tak dużym powodzeniem, że na długo przed rozpoczęciem festiwalu brakowało już miejsc. Poprowadzili je Rafał Mól, Magda Wasiczek i Jerzy Dolata - znakomici fotografowie będący klasą sami dla siebie. W warsztatach wzięło udział ponad 40 osób.
 
W trakcie czwartej edycji Poznańskich Dni Fotografii wręczyliśmy nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Przyroda w obiektywie", zorganizowanego przez Okręg Wielkopolski Związku Polskich Fotografów Przyrody. W szranki stanęło ponad 1000 miłośników fotografii, którzy nadesłali prawie 3000 zdjęć. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe ze względu na wysoki poziom zgłoszonych prac. Jury w składzie: Katarzyna Gubrynowicz, Maciej Fiszer i Krzysztof Onikijuk miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia.

Za najlepsze zdjęcie uznano fotografię "Pod lampą" Piotra Wyrzykowskiego, drugie miejsce zdobył Karol Waszkiewicz "Portretem Kani Rudej", a trzecie - Artur Głogowski za "Wyspę".

W przerwach między zapierającymi dech w piersiach prezentacjami fotograficznymi można było zapoznać się z ofertą partnerów i sponsorów projektu. Nasi goście mieli okazję zapoznać się z ofertą i nowinkami sprzętowymi: Canona, Digital24, Sigma Pro Centrum, FujiFilm i Quantum, Falter, ), jak również z wydawnictwami fotograficznymi, przyrodniczymi.

Poznańskim Dniom Fotografii towarzyszyły też - cieszące się ogromnym powodzeniem - liczne wystawy fotograficzne, m.in.:
• trzy wystawy fotografii członków Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręgu Wielkopolskiego, Okręgu Toruńskiego i Okręgu Łódzkiego
• dwie ekspozycja najlepszych zdjęć konkursu „Przyroda w obiektywie" (edycje 2013 i 2014)
• autorska wystawa Antoniego Ruta
• wystawa prac nagrodzonych w 12 edycji konkursu Związku Polskich Fotografów Przyrody na Fotografa Roku 2014, którego wyniki zostały ogłoszone w trzecim dniu PDF-a. Fotografem Roku 2014 został Marcin Lenart z Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego (za zdjęcie "Dwugłowy wojownik".

Frekwencja oraz poziom prac nadesłanych na konkurs "Przyroda w obiektywie" pokazały, że Poznańskie Dni Fotografii na stałe wpisały się w poznański kalendarz kulturalny. Cieszy nas tak duże zainteresowanie fotografią przyrodniczą. Mamy nadzieję, że wielu widzów będzie odnosiło w tej dziedzinie sukcesy, czego z całego serca życzymy wszystkim, którzy kochają polską przyrodę.
PDF został zorganizowany przez Okręg Wielkopolski Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Do zobaczenia za rok!
 
Muzeum Archeologiczne w PoznaniuUniwersytet Przyrodniczy w PoznaniuPoznań
Digital24.plCanonQuantuum
Sigma Pro CentrumFalterFujiFilm
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kulturyradio MerkuryRadio Afera
Optyczne.plSalamandraBirdWatching.pl
i like photoPiękno&pasje
parent menu item not found: "130"