HeaderSearchForm

 

Mikołaj Jazdon

Mikołaj Jazdon (dr hab., prof. UAM), filmoznawca, badacz dziejów polskiego kina dokumentalnego, autor książek poświęconych filmom dokumentalnym Krzysztofa Kieślowskiego i Kazimierza Karabsza, oraz opracowań do albumów DVD z serii Polska Szkoła Dokumentu (Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Czarna seria, oraz Gryczełowska, Halladin, Kamieńska). Współautor scenariuszy i autor wywiadów do 12 odcinków telewizyjnej serii Sztuka dokumentu (2008), poświęconej wybitnym polskim reżyserom dokumentalistom (Kazimierzowi Karabaszowi, Krzysztofowi Kieślowskiemu, Marcelowi Łozińskiemu, Bogdanowi Dziworskiemu, Andrzejowi Munkowi, Wojciechowi Wiszniewskiemu, Andrzejowi Papuzińskiemu, Jerzemu Hoffmanowi, Marii Zmarz-Koczanowicz, Jackowi Bławutowi, Bohdanowi Kosińskiemu, Maciejowi Drygasowi) zrealizowanej na zamówienie TVP Polonia i TVP Kultura.
W latach 1993-1999 realizował filmy w Amatorskim Klubie Filmowym „AWA" w Poznaniu (wśród nich nagradzane na festiwalach dokumenty Oczekiwanie (1994), Ostatnie spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim (1996), Polonistka (1997), On a Highway (o polskim dokumentaliście tworzącym w USA, Marianie Marzyńskim), czy Autograf (o Czesławie Miłoszu, 1998). W latach 1996 – 2000 – realizował dokumentację wideo z wernisaży i wystaw w prowadzonej przez Janusza Nowackiego Galerii Fotograficznej „PF" w Poznaniu. Współpracował z Moniką Piotrowską podczas realizacji zapisów wideo rozmów z poznańskimi artystami fotografami dla Wielkopolskiego Archiwum Fotografii (2007-2008).

Czytaj więcej...

Michał Kupczyk

Dr Michał Kupczyk - jest znanym ornitologiem, przyrodnikiem, podróżnikiem i społecznikiem. Z zamiłowania dokumentalistą przyrody. Wśród społeczeństwa z wielką pasją popularyzuje wiedzę przyrodniczą i uczula na piękno polskiego krajobrazu. Zajmuje się tym od początku lat 1980. ubiegłego wieku i czyni to do dziś. Pokłosiem tej pracy jest silny ruch ornitologii amatorskiej. Wygłasza liczne prelekcje, realizuje wykłady, programy telewizyjne i radiowe, współpracuje z wieloma instytucjami. Jest autorem ponad stu prac naukowych i popularnonaukowych, a także kilku wydawnictw książkowych. Wykonał ok 60 opracowań eksperckich. Pochodzi z Nowej Soli, ale wychował się nad jeziorem swarzędzkim, któremu od 22 roku życia poświęcił sporą część swych badawczych zainteresowań.
Jest nauczycielem akademickim i naukowcem. Całą karierę naukowo-badawczo-dydaktyczną związał z UAM Poznań. Wpierw jako student, a od 1980 jako pracownik. Obecnie pracuje W Zbiorach Przyrodniczych Wydziału Biologii UAM. Jest kustoszem w dziale zoologii. Głównym celem Zbiorów Przyrodniczych jest organizacja dokumentacyjna i ich weryfikacja terenowa stanowisk przyrodniczych, zasobów przyrodniczych flory i fauny regionu, a także dla bezkręgowców dla wybranych terenów poza Polską.
 

Czytaj więcej...

Waldemar Graś

Waldemar Graś rocznik 1973 od 2008 jestem członkiem Okręgu Wielkopolskiego ZPFP. Każdą wolną chwilę poświęcam swoim zainteresowaniom. Od najmłodszych lat interesowałem się przyrodą w szerokim tego słowa znaczeniu, lubię także wędrować po szlakach górskich oraz podziwiać krajobrazy z pokładu kajaka oczywiście fotografując wszystko do okoła. Na początku uwieczniałem piękno polskiej przyrody na negatywach była to fotografia dokumentacyjna. Z czasem negatywy zastąpiła matryca cyfrowa, która dała nowe możliwości. W 2003 przeprowadziłem się do Krzyża Wielkopolskiego, można mnie spotkać wędrującego z aparatem w Dolinie Noteci, wzdłuż Drawy oraz Drawieńskiego Parku Narodowego i jego okolic.Lubię fotografować niedaleko domu, większość moich fotografii powstaje w okolicy 6 km od domu. Fotografuję tematy związane głównie z przyrodą i nie tylko.Po wstąpieniu do Zwiazku Polskich Fotografów Przyrody udoskonalam przez cały czas swój warsztat. Zapraszam na Poznańskie Dni Fotografii w dniach 5-6 kwietnia 2014 gdzie będzie można obejrzeć moje fotografie na pokazie wraz z muzyka i komentarzem.

Czytaj więcej...

Piotr Chojnacki

Piotr Chojnacki urodził się w 1958 roku w Poznaniu. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Najważniejsze wystawy indywidualne to „Pole widzenia", „Kontury realności", „Aura niepewności" i „Meta-realność". Jest autorem ponad tysiąca fotografii prezentowanych na okładkach książek. Na swoim koncie ma liczne publikace fotograficzne w wydawnictwach albumowych i naukowych oraz teksty o fotografii. Pracuje w Uniwerstecie Artystycznym w Poznaniu. Profesor w Katedrze Fotografii, kierownik IV Pracowni Fotografi

Czytaj więcej...

Jerzy Dolata

Fotograf z zamiłowania. Robi zdjęcia od dziecka, ale sam twierdzi, że to nie tak długo, bo wciąż cieszy się nimi jak dziecko. Najbardziej lubi fotografować krajobraz. Uważa, że daje mu on duże możliwości interpretacji i kreowania obrazu. Na jego zdjęciach zawsze pierwszeństwo przed dokumentacją ma nastrój, światło i klimat. Równie bardzo lubi ciężkie, mroczne klimaty jak i radosny czas budzącego się dnia. Pasjonuje go też fotografia makro, która według niego idealnie potrafi zamknąć kosmos w kilku milimetrach przestrzeni.
Od sześciu lat jest prezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych i kilka zbiorowych. Z głową pełną pomysłów i gotowych scenariuszy na realizację przyszłych planów, zarówno fotograficznych, jak i festiwalowych, od czterech lat współtworzy Poznańskie Dni Fotografii (PDF), podczas których nie tylko Poznaniacy mogą obejrzeć ciekawe pokazy zdjęć i wysłuchać autorskich prezentacji, a także wziąć udział w konkursach fotograficznych.
W 2008 roku został uznany za najlepszego fotografa ZPFP (Fotograf Roku 2008 ZPFP). Zdjęcie płonących w świetle zachodzącego słońca lodowych kulek zrobiło wrażenie nie tylko na jury ówczesnego Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego „Wizje Natury" w Izabelinie. Do tej pory gra koloru, światła i faktury jest znakiem rozpoznawczym jego fotografii.
Ostatni większy projekt który realizował został uwieńczony pokazem „Nocne rozmowy". Zdobyły one Grand Prix na festiwalach „Wizje Natury" i „Sztuka natury". Jego wystąpienie będzie traktowało w większości o fotografii nocnej. Odkryje sekrety swojej fotografii, opowie nie tylko o technicznych problemach podczas wykonywania zdjęć w nocy.

Czytaj więcej...

Antoni Rut

Jest zawodowym fotografem, Mistrzem Rzemiosła Artystycznego, członkiem Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Fotografików, EkoArtu. Klasyk fotografii krajobrazu, czystej fotografii, wyrafinowanego warsztatu, specyficznego gatunku nacechowanego pełnią światła i wirującym powietrzem wypełniającym obraz nieba. Wsłuchuje się w siebie, w swoje wnętrze, w swoją duszę i serce by lepiej, pełniej, głębiej „oddać" w swoich fotografiach piękno przyrody.
Jest jednym z najważniejszych inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w Polsce. Swoje prace prezentował 674 razy m.in. w 59 wystawach indywidualnych (59 tytułach) eksponowanych w muzeach i galeriach w Polsce oraz Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Słowenii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Chinach na Ukrainie i Węgrzech a przede wszystkim we własnej Galerii fotografii „Fotoplastykon" w Poznaniu, której uroku dodawał stojący w niej ponad 50 lat fotoplastykon kiedyś służący do oglądania przezroczy stereoskopowych.
Wziął udział w 188 wystawach zbiorowych. Zorganizował i był kuratorem 269 wystaw w Polsce i zagranicą. W latach 1996-1999 został wiceprezesem Okręgu Wlkp. Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych. W latach 1999-2002 sekretarzem, a w latach 2002-2005 wiceprezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2003-2005 wiceprezesem a od 2009 r. prezesem Oddziału Poznańskiego oraz członkiem Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków.

Czytaj więcej...

Joanna Antosik

Joanna Antosik, rocznik 1983, urodzona w Nowym Dworze Mazowieckim. Z zawodu architekt krajobrazu. Autorka nagradzanych pokazów audiowizualnych. Od roku 2012 członek Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Specjalizuje się w fotografii makro. Głównym tematem jej zdjęć jest las i wszystko co z nim związane. Asia zaprezentuje nam podczas tegorocznych Poznańskich Dni Fotografii cykl pokazów o tytule „Leśne opowieści". 
 
„Las to dla mnie wielkie źródło inspiracji. Szukam ciekawego światła, form, interesujących detali. Bardzo lubię przyrodnicze impresje i abstrakcje. Staram się dzięki dostępnym mi narzędziom namalować świat przyrody, w sposób jaki go widzę i czuję. Dzięki mnogości form wyrazu mogę pokazać naturę w szczególny, osobisty sposób...." 
 
Nasz gość ma na koncie pokazy autorskie na krajowych festiwalach fotografii przyrodniczej. Jej pokazy można było również oglądać na zagranicznych festiwalach AV, między innymi Chelles Multiphot we Francji oraz we Włoszech – festiwal Fantadia w Asolo i Trieste meets the multivision w Trieście.
Pokazy Asi zwyciężały podczas Festiwali Fotografii Przyrodniczej – Sztuka Natury w Toruniu i Wizje Natury w Izabelinie, na Ogólnopolskim Festiwalu Diaporamy Cyfrowej organizowanym przez Fotoklub Zamek Szczecin oraz w konkursie na Fotografa Roku International Federation of Wildlife Photography.

Czytaj więcej...

Artur Tabor

Bug. Pejzaż nostalgiczny.
Na pokaz multimedialny pn. " Bug. Pejzaż nostalgiczny" składają się czarno-białe zdjęcia i teksty autorstwa Artura Tabora, pochodzące z albumu pod tym samym tytułem.
Autor przedstawia dolinę rzeki Bug od wczesnych lat 80-tych po dzień dzisiejszy. Wiele tematów jest już nie do powtórzenia: odeszli ludzie, zniknęły praktycznie wszystkie chaty kryte strzechą. Wieś nadbużańska powoli traci swój charakter, coraz mniej drewnianych domów, koni i krów. To co kiedyś było dla autora tłem w fotografii przyrodniczej zaczęło szybko znikać. Ludzi żyjących w dolinie Bugu Artur Tabor fotografował od zawsze ale dopiero w ostatnich latach poświęcił im więcej czasu, odkrywając przy tym samego siebie. Książka i pokaz ma charakter osobisty i zamieszczone w niej teksty opisują spotkania z ludźmi i nadbużańską krainę.
„BUG – magia rzeki i ludzi. Historia mojej fascynacji tą rzeką to również historia mojego życia, które splata się z Bugiem. Woda zawsze mnie fascynowała ale początkowo nie zdawałem sobie z tego sprawy. Nad rzekami czuję się najlepiej, otwarta przestrzeń mnie uspokaja, a zapach wody i błota koi zmysły. Jeszcze w szkole średniej czytałem w książkach o Bugu, rzece dzikiej i nieuregulowanej, płynącej na naszych wschodnich ziemiach. Coś mnie tam ciągnęło. W pewnym wieku nie analizuje się tych odczuć, po prostu się działa. Ja też tak zrobiłem i pewnego letniego dnia z bratem i grupą przyjaciół wsiedliśmy na rowery i spod Radomia pojechaliśmy nad Bug do Mołożewa (ponad 200 km). Do dziś pamiętaj jak ją ujrzałem, rzekę moich marzeń.... " – fragment tekstu autor 

Czytaj więcej...

Magda Wasiczek

Absolwentka Filologii Ukraińskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Swoje zainteresowania artystyczne realizuje w obszarze fotografii przyrodniczej oraz makrofotografii, tworząc oryginalne obrazy świata przyrody. Wypracowała sobie w tej dziedzinie własny, poetycki styl, który określa mianem „malarstwo bokehowe".
 
„Po pierwszym zachłyśnięciu się dużymi powiększeniami mój sposób patrzenia i pokazywania tego co mi w duszy gra zaczął ewoluować. Od klasycznych fotografii makro do bardziej malarskich, wręcz impresjonistycznych obrazów, gdzie ważniejsza staje się gra kolorów i świateł, niż encyklopedyczny, zgodny z rzeczywistością zapis otaczającego nas świata."
 
parent menu item not found: "130"