HeaderSearchForm

 

Krystian Tórz

„Spójrz, gdy na wschodzie światłość pełna łaski
Unosi głowę ozdobną płomieniem,
Oko hołd składa widząc jego blaski
I ów majestat święty czci wejrzeniem..." (Sonet 7 W. Szekspir)
Można rzec, że nasz Prelegent często towarzyszy wschodzącemu słońcu by zanurzać się w bezkresną otchłań przyrody i uwieczniać to, co ulotne, niedostrzegalne dla innych, zaskakujące i powalające swym pięknem.

Czytaj więcej...

Maciej Lelonkiewicz

"Być albo nie być; oto jest pytanie" (Hamlet W. Szekspir)
Oczywiście, że być! Co więcej, być w tych wszystkich miejscach, do których dotarł nasz Prelegent. Miłośnik podróży, wędkarstwa, a przede wszystkim fotografii. Niewątpliwie ta ostatnia dopuściła do głosu przyrodę i to ona od lat króluje w jego życiu. Z niczym niepohamowaną pasją przemierza bezdroża by obcować z pięknem dzikiej przyrody.
Fascynacja florą i fauną zrodziła się już za młodych lat kiedy to wraz z rodzicami zagłębiał się w przebogatą scenerię Puszczy Noteckiej. Również Pszczewski Park Krajobrazowy uchylił dla niego swoje podwoje, dzięki czemu mógł posmakować nie tylko krajobrazu morenowego i sandrowego, ale także odkryć ekscytujący świat ptaków, któremu to bardzo się poświęcił. Dostojny bielik, ostrygojad, perkozek, bączek, batalion, łęczak, pierwiosnek czy raniuszek to tylko niektóre z licznych pierzastych stworzeń na matrycy przez niego utrwalonych.

Czytaj więcej...

Ryszard Sąsiadek

„Wiele wspaniałych poranków widziałem,
Pieszczących góry swym monarszym okiem,
Licem złocistym łąki całowało,
Nieba alchemią złociło potoki." (Sonet 33 W. Szekspir)
Z całą pewnością powyższe słowa może powtórzyć za Szekspirem nasz Prelegent i Juror tegorocznej edycji konkursu „Przyroda Warta Poznania". Niejeden poranek spędził na obcowaniu z przyrodą, uwieczniając, początkowo na slajdzie, potem na matrycy, florę i faunę otuloną wschodzącym słońcem.

Czytaj więcej...

Mikołaj Arndt

„Chcesz już iść? Jeszcze ranek nie tak bliski,
Słowik to, a nie skowronek się zrywa
I śpiewem trwożnym przeszył ucho twoje.
Co noc on śpiewa owdzie na gałązce
Granatu, wierzaj mi, że był to słowik." (Romeo i Julia W. Szekspir)
Nasz Prelegent, w przeciwieństwie do szekspirowskiej Julii, potrafi odróżnić nie tylko słowika od skowronka, ale także bąka od bączka. Zarówno czapla biała jak i siwa, biegus zmienny, dzięcioł trójpalczasty, łęczak, rzepołuch czy uszatka błotna nie są mu obce, ani tym bardziej obojętne. Co więcej, Grus grus i Himantopus himantopus niemalże pozują mu z przyjemnością. Wschodzące słońce, mgła czy nawet deszcz stają się orężem w jego dłoniach, sprawiając, że ptaki widziane jego oczami jawią się jako pierzaste dzieła sztuki.

Czytaj więcej...

Radosław Siekierzyński

Drogi Miłośniku fotografii, radujemy się niezmiernie, że 25 marca tegoż roku zaszczycisz nas swoją obecnością w poznańskim Muzeum Archeologicznym na ulicy Wodnej 27. Żywimy głęboką nadzieję, że jesteś gotowy na fotograficzne doznania. Spójrz, proszę, kto na Ciebie będzie czekał. :)
„Góry tylko wtedy mają sens gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny." (Andrzej Zawada)

Czytaj więcej...

Rzeczpospolita Ptasia

"Potem Bóg rzekł: (...) a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem nieba!" (Rdz 1:20)

W rzeczy samej, od wieków przemierza to ptactwo nieboskłon jak choćby nad Słońskiem, wprawiając w zachwyt obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej.

16 lat temu "unitis viribus" czyli "wspólnymi siłami" Towarzystwo Przyjaciół Słońska dało jej życie. Wierni konstytucji i kodeksowi obserwatora ptaków miłośnicy pierzastych stworzeń zanurzają się w ptasi świat uczestnicząc w zlotach ptakoklubów, plenerach i imprezach edukacyjnych. Każdy rok poświęcony jest innemu gatunkowi ptaka zamieszkującego przepiękne tereny Parku Narodowego "Ujście Warty". Zatem kolejne lata mijały tam pod znakiem derkacza, żurawia, dudka, bielika, płomykówki, pójdźki czy podróżniczka. Podczas Poznańskich Dni Fotografii Rzeczpospolita Ptasia uchyli dla Ciebie swoje podwoje dzięki Adrianie Bogdanowskiej, Jackowi Engelowi oraz Przemysławowi Szymońskiemu. Zanim jednak do nas zawitasz, pozwól proszę, że przybliżymy Ci ich sylwetki. :)

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"