HeaderSearchForm

Ryszard Sąsiadek

„Wiele wspaniałych poranków widziałem,
Pieszczących góry swym monarszym okiem,
Licem złocistym łąki całowało,
Nieba alchemią złociło potoki." (Sonet 33 W. Szekspir)
Z całą pewnością powyższe słowa może powtórzyć za Szekspirem nasz Prelegent i Juror tegorocznej edycji konkursu „Przyroda Warta Poznania". Niejeden poranek spędził na obcowaniu z przyrodą, uwieczniając, początkowo na slajdzie, potem na matrycy, florę i faunę otuloną wschodzącym słońcem.

Fotografia przyrodnicza zdaje się być jego drugim życiem. Również i swoje marzenia wiąże ze światem przyrody, pragnąc na dłużej posmakować zimnego i surowego kraju. W oczekiwaniu na urzeczywistnienie tegoż marzenia, przemierza, między innymi, bezkresne Bieszczady, Biebrzańskie Bagna czy Dolinę Rzeki Bzury i Neru. Dzięki przyrodniczym eskapadom odkrywa fascynujące miejsca, do których niejednokrotnie wraca. Jednak jego największą miłością jest Zbiornik Jeziorsko. To właśnie tam, zaledwie 25 lat temu, zostawił swoje serce. Jeziorsko zapoczątkowało jego nieustającą przygodę z ptakami. Od tamtej pory z wielkim zaangażowaniem i pasją oddaje się badaniom ornitologicznym (jako członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Sekcji Ornitologicznej przy Uniwersytecie Łódzkim), jednocześnie obserwując jak Jeziorsko zmienia swe lico pod wpływem bezlitosnego czasu.

Efekty jego romansu z naturą zaowocowały rozlicznymi wystawami fotograficznymi oraz publikacjami w czasopismach, kalendarzach i albumach książkowych. Rok ubiegły był dla niego pasmem sukcesów. Został nie tylko okrzyknięty Fotografem Roku Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, ale również odznaczony złotym medalem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego za twórczość artystyczną. Dopełnieniem okazał się jego autorski album „Przyroda Województwa Łódzkiego". Może także poszczycić się dyplomem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego za twórczość artystyczną (2003), Złotą Ramką Galeryjki Olimpijki (2006) oraz tytułem Fotohumanisty Roku 2012.
Zatem z nieukrywaną radością zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Sąsiadkiem. My nie możemy się już doczekać, a Ty? :) Zanim jednak posłuchasz opowieści Rysia, pozwól, że zaprezentujemy Ci cząstkę jego twórczości.
 
parent menu item not found: "130"