HeaderSearchForm

Mikołaj Arndt

„Chcesz już iść? Jeszcze ranek nie tak bliski,
Słowik to, a nie skowronek się zrywa
I śpiewem trwożnym przeszył ucho twoje.
Co noc on śpiewa owdzie na gałązce
Granatu, wierzaj mi, że był to słowik." (Romeo i Julia W. Szekspir)
Nasz Prelegent, w przeciwieństwie do szekspirowskiej Julii, potrafi odróżnić nie tylko słowika od skowronka, ale także bąka od bączka. Zarówno czapla biała jak i siwa, biegus zmienny, dzięcioł trójpalczasty, łęczak, rzepołuch czy uszatka błotna nie są mu obce, ani tym bardziej obojętne. Co więcej, Grus grus i Himantopus himantopus niemalże pozują mu z przyjemnością. Wschodzące słońce, mgła czy nawet deszcz stają się orężem w jego dłoniach, sprawiając, że ptaki widziane jego oczami jawią się jako pierzaste dzieła sztuki.
W poszukiwaniu miejsc gdzie sceneria idealnie współgra z ptakiem, niestrudzenie przemierza nie tylko wielkopolskie akweny i parki narodowe, ale również Biebrzańskie Bagna i Puszczę Białowieską. Jednak to stawy w Grzybnie stały się jego domem. Domem, w którym upatruje źródło swej radości. To właśnie tam, w roku 2016, z ogromnym zainteresowaniem doglądał pary szczudłaków, która szczęśliwie dochowała się jednego potomka. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż to prawdopodobnie pierwszy udany lęg tych ptaków w Wielkopolsce.
Już od dziecka fascynował się dziką przyrodą. Wędrówkom poprzez leśne ostępy, pola czy łąki zawsze towarzyszyła obserwacja stworzeń tam zamieszkałych. Pierwszy aparat fotograficzny utwierdził go w przekonaniu, iż obcowaniu z przyrodą koniecznie trzeba nadać nieśmiertelność w postaci fotografii. I choć ptasi świat pochłonął go bez reszty, to borsuk, lis, dzik czy nawet myszka zagościły na jego zdjęciach.

Nie tylko kompozycja i światło wiodą prym zanim naciśnie spust migawki. Ogromną wagę przykłada także do tego, by uchwycić ptaka w nietuzinkowy sposób. Uczynił to między innymi z rzepołuchem, za zdjęcie którego został uhonorowany pierwszą nagrodą w kategorii Ptaki w konkursie na Fotografa Roku 2015. Jakby tego było mało, jego „Siewki o świcie" również znalazły się na podium. Natomiast rok wcześniej dzięki tym właśnie siewkom zdobył nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na festiwalu Sztuka Natury Toruń 2014.

Pora zatem przedstawić naszego Prelegenta. W tym roku do ptasiego świata zabierze nas Mikołaj Arndt. Ptak jaki jest każdy widzi, ale jeśli chcesz poznać ptaki jakie na swej drodze spotyka Mikołaj, dołącz do nas koniecznie. Poniżej przedsmak tego, co na Ciebie czeka. :)
 
 
parent menu item not found: "130"