HeaderSearchForm

  • VIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Łukasz Kuczkowski

Łukasz Kuczkowski – Mąż, Tata, Prawnik. Miłośnik pięknych krajobrazów i zimnych regionów świata, które wciąż stara się utrwalać na slajdach. Wyznawca zasady, że dobre zdjęcie wymaga naprawdę dużego wysiłku i przygotowań, a często przeżycia przygody. 

Organizator fotograficznych wypraw w najdalsze rejony świata podczas których poznał m.in. zimno Himalajów, egzotykę Nowej Zelandii oraz chłód gór lodowych Grenlandii. Wyprawa do Patagonii jest realizacją kolejnego fotograficznego marzenia.
Na co dzień radca prawny w największej polskiej kancelarii. 
Zdobywca Grand Prix za diaporamę zdjęć z Nowej Zelandii na Festiwalu Fotografii Przyrodniczej ZPFP „Wizje Natury 2008 oraz pierwszego miejsca za diaporamę z wyprawy na Grenlandię w 2010 roku. Laureat międzynarodowych konkursów fotograficznych Traveler Photographer of the Year 2010 i Glanzlichter 2010

Mateusz Matysiak

Mateusz Matysiak - ur. 1972, w Przygodzicach, w dolinie Baryczy. Fotograf, przyrodnik i ptasiarz. Z zawodu leśnik i biolog. Absolwent poznańskich uczelni: Akademii Rolniczej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tradycjonalista, uparty miłośnik tego, co zdrowe i autentyczne. Sentymentalny smakosz natury. Niestrudzony promotor piękna przyrody i ptaków. Na co dzień pracuje jako fotograf przyrody kierujący agencją fotografii ptaków, ale przede wszystkim jako inżynier ochrony środowiska dowodząc grupą konsultingową EkoSerwis, która kompleksowo zajmuje się szeroką problematyką ochrony środowiska w Polsce.
 
Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz kilku organizacji zajmujących się ochroną przyrody. Jest założycielem serwisu "Ptasia Poczta Pantoflowa PPP 602620920", który wprowadził w kręgach ptasiarzy i ornitologów błyskawiczną wymianę informacji o obserwacjach rzadkich ptaków w Polsce. Od 8 lat organizuje ogólnopolskie spotkania obserwatorów i fotografów ptaków i przyrody pod nazwą "PPPikników", które odbywają się w najciekawszych ostojach przyrody w Polsce. W roku 2008 stworzył internetowy serwis BirdWatching.PL - obecnie  najpoczytniejsze w Polsce medium ptasiarskie z największą galerią zdjęć ptaków.
 
Autor licznych publikacji zdjęć w polskich i zagranicznych książkach, czasopismach, folderach i kalendarzach. Największe dotychczasowe autorskie dzieło, które współtworzył to "Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski (2010, 2011). Aktualnie, uczestnicząc w projekcie Life+ "Bagna są dobre!" pracuje nad dużym albumem o wyjątkowej przyrodzie polskich bagien. Również autor i współautor wystaw fotograficznych (m. in. wystawa "Najpiękniejsze ptaki Pomorza", która jest w wędrownej ekspozycji od kilku lat) oraz wykładów i warsztatów dotyczących fotografii ptaków.
Juror konkursów fotografii przyrodniczej oraz ich laureat jako uczestnik. W 2011 roku otrzymał tytuł Fotografa Roku ZPFP. W mijającym roku 2012 zdobył m. in. Grand Prix konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego, Grand Prix konkursu "Parki Narodowe" oraz 1. miejsce w konkursie "Foto-Eko".
Jest niezwykle dumny z faktu, iż przyrodą i fotografią zaraził syna Mateusza Lecha, brata Jarosława oraz żonę Agatę Katafiasz-Matysiak

Marcin Lenart

Marcin Lenart - urodzony 1981 roku. Od 2008 roku członek Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Od 2010 roku należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Roztoczańsko-Podkarpacki. Fotograf roku 2012 w/w Okręgu. Fotografuje od 2004 roku, głównym celem fotograficznych zmagań są dzikie zwierzęta, które fotografuje wyłącznie w ich naturalnym środowisku. Fotografuje głównie na wschodnich rubieżach Polski starając się uwiecznić piękno tych terenów. Zawodowo pracuje jako funkcjonariusz Straży Granicznej, a fotografię traktuje jako odskocznię od pracy zawodowej

Artur Tabor

Artur Tabor, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody. Urodził się w Radomiu w 1968 r. Ukończył Akademię Podlaską w Siedlcach. Od młodości był zafascynowany twórczością Włodzimierza Puchalskiego, który był dla niego niedościgłym wzorem. 
Fotografia przyrodnicza była wielką pasja jego życia. Przez wiele lat współpracował z czasopismami o tematyce przyrodniczej w Polsce, takimi jak m.in. Zwierzaki, Echa Leśne, Głos Lasu, Brać Łowiecka, Łowiec Polski, National Geographic, oraz agencjami zachodnimi m.in. z BBC (Nature Picture Library). 
 
Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Na podglądaniu przyrody spędzał kilka miesięcy w roku budując specjalne ukrycia w koronach drzew, wśród wodnych szuwarów lub wkopując się w ziemię - jak sam mówił, bawił się w Indian będąc dorosłym.
 
Od 1998 roku zajmował się realizacją filmów o tematyce przyrodniczej. W 2001 roku zrealizował film "Podlaski Przełom Bugu", który w 2002 roku zdobył I nagrodę na ogólnopolskim przeglądzie filmów o tematyce ekologicznej w Przysieku koło Torunia. W kolejnych latach powstały filmy przyrodnicze: "Nadbużański Park Krajobrazowy", "Góry Stołowe", "Dolina Krasnej", "W obronie rzeki". W 2005 ukończył dwa kolejne filmy "W krainie Jodły, Buka i Tarpana" oraz "Małopolski Przełom Wisły". Był członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, laureatem wielu nagród, m.in. Ludomira Benedyktowicza w dziedzinie artystycznej, Grand Prix w konkursie fotograficznym "Łowca Polskiego" im. Włodzimierza Puchalskiego oraz nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. 
 
Jego prace można było podziwiać na wielu zbiorowych i indywidualnych wystaw fotograficznych. W roku 2002 wystawa indywidualna Artura pt. "Te co skaczą i latają" zdobyła I nagrodę przyznaną przez jury fotografików na Międzynarodowym Festiwalu Mikrosfera w Białowieży.
Był autorem wspaniałych albumów fotograficznych "Bug. Nadbużańskie Podlasie", " Z Bliska i Z Daleka. Piła i Okolice", "Kathmandu-Szkice" oraz "Królestwo Dzikich Gęsi" (wspólny projekt z Przemysławem Szymońskim), "Bug - pejzaż nostalgiczny", "Wisła - królowa rzek". 
Jego najwybitniejszym dziełem był album "Sowy Polski", do którego zbierał materiał ponad 8 lat. O skali fotograficznej trudności tego projektu świadczy fakt, że większość sów to ptaki prowadzące nocny tryb życia i dlatego ich fotografowanie wymaga oprócz wielkich umiejętności również wyjątkowego zaangażowania i pracowitości. Książka nawiązuje do słynnych albumów Włodzimierza Puchalskiego i oprócz zdjęć zawiera dużo informacji poświęconych każdemu gatunkowi oraz opisy przygód jakie spotkały Artura podczas pracy nad albumem. Książka stała się bestsellerem na naszym rynku i cały jej nakład rozszedł sie błyskawicznie.
 
Wszyscy, którzy mieli okazję poznać go osobiście podkreślają jego pogodę ducha i entuzjazm. Ze swadą opowiadał o swojej pasji, o przygodach, o ukochanym Bugu. Wraz z Tomaszem Kłosowskim popularyzował polska przyrodę w dokumentalnym cyklu TVP "Dzika Polska".
Artur Tabor zginął tragicznie 2 lipca 2010 roku podczas wyprawy do Mongolii.
 
W uznaniu zasług Senat Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pośmiertnie Artura Tabora medalem "Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem". Medal przekazał rodzinie senator Stanisław Gorczyca
 
"BUG – magia rzeki i ludzi. Historia mojej fascynacji tą rzeką to również historia mojego życia, które splata się z Bugiem. Woda zawsze mnie fascynowała, ale początkowo nie zdawałem sobie z tego sprawy. Nad rzekami czuję się najlepiej, otwarta przestrzeń mnie uspokaja, a zapach wody i błota koi zmysły.  Jeszcze w szkole średniej czytałem w książkach o Bugu – rzece dzikiej i nieuregulowanej, płynącej na naszych wschodnich ziemiach. 
Coś mnie tam ciągnęło. W pewnym wieku nie analizuje się tych odczuć, po prostu się działa. Ja też tak zrobiłem i pewnego letniego dnia z bratem i grupą przyjaciół wsiedliśmy na rowery i spod Radomia pojechaliśmy nad Bug, do Mołożewa (ponad 200 km). Do dziś pamiętam jak ją ujrzałem, rzekę moich marzeń..."

Mikołaj Gospodarek

Mikołaj Gospodarek - od 6 lat pracuje w międzynarodowym wydawnictwie Edycji Świętego Pawła, jako fotograf i fotoedytor. Specjalizuje się w fotografii krajobrazu polskiego i europejskiego. Jego prace drukowane są w kalendarzach, na kartkach pocztowych i w książkach. Publikował fotografie na wszystkich kontynentach. Ukończył studia fotografii w Łodzi.

Krzysztof Onikijuk

Krzysztof Onikijuk
 -  artysta fotografik, przyrodnik, ornitolog. Miejscem urodzenia i zamieszkania związany z Puszczą Białowieską, którą od wielu lat z pasją fotografuje. Na swoich fotografiach pokazuje dzikość Puszczy, zaskakując bogactwem pomysłów i kompozycji obrazu. Specjalizuje się w fotografii ptaków, spędzając przy tym mnóstwo czasu na skrytych obserwacjach i poznawaniu leśnych gatunków. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, współautor publikacji albumowych. Wykracza też poza tematykę przyrodniczą, biorąc udział w wielu fotograficznych inicjatywach i wydarzeniach regionu Podlasia.

Adam Ławnik

Adam Ławnik – fotograf krajobrazu, podróżnik. W poszukiwaniu światła i niepowtarzalnych kadrów odwiedza najodleglejsze rejony świata. Od Spitsbergenu przez Laponię, aż po kambodżańską dżunglę, tajlandzkie wyspy i pola ryżowe w Wietnamie. Dużą uwagę skupia także na fotografowaniu Polski, zarówno pod kątem przyrodniczym, wykonując zdjęcia w parkach narodowych, jak i etnograficznym, odwiedzając stare wsie i zapomniane miejsca. 

Na co dzień pracuje w dużych miastach, fotografując miejskie krajobrazy i nowoczesną architekturę.
Jest członkiem zarządu Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Jego zdjęcia zdobyły wiele nagród, m.in. został wyróżniony tytułem Fotografa Roku 2005 OM ZPFP. W ostatnich latach kilkukrotnie przewodniczył jury ogólnopolskich konkursów fotograficznych.

Jarosław Chyra

Jarosław Chyra - urodził się w Słubicach nad Odrą a wychował w Białowieży - 2  km od wschodniej granicy. Obie miejscowości dzieli tylko 765 kilometrów. Z  wykształcenia leśnik, z zawodu fotograf i wydawca. Współtwórca albumu  "Utracone piękno". Autor felietonów przyrodniczych (cykl Drzwi do lasu,  Ostoja, Borem lasem) realizowanych dla TVP. Autor i producent wielu  programów telewizyjnych o tematyce przyrodniczej. Producent filmu "Kraina  Żubra" oraz "Sen o czarnym kogucie". Założyciel Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej i Dokumentacyjnej  (SKFPiD). W 2002 roku zainicjował i zorganizował w Białowieży Pierwszy  Międzynarodowy Festiwal Przyrody. W 2005 roku odbyła się czwarta edycja tego  festiwalu. W 2002 wydał pierwszy autorski album fotograficzny "Narew. Polska  Amazonia". Drugi, "Jedyna Puszcza Białowieska" w roku 2012" Aktywnie działa  w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, wraz z którym zorganizował trzy  kolejne edycje Festiwalu Przyrody pod nową nazwą Żubrowisko. W 2007 roku  wraz z PTOP zrealizował według autorskiej koncepcji Światowy Dzień Ochrony  Środowiska.

Joanna Antosik

Joanna Antosik - rocznik 1983, urodzona w Nowym Dworze Mazowieckim. Absolwentka kierunku Architektura Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. Od roku 2012 Asia jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody w Okręgu Mazowieckim. Jest laureatką konkursu pokazów cyfrowych na Festiwalu Sztuka Natury Toruń 2010. Jej diaporamy zdobyły również Grand Prix konkursu pokazów cyfrowych na festiwalu Wizje Natury 2011. W roku 2012 Asia została również laureatką konkursu pokazów cyfrowych IFWP.

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"