HeaderSearchForm

  • VIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Mateusz Matysiak

Mateusz Matysiak - ur. 1972, w Przygodzicach, w dolinie Baryczy. Fotograf, przyrodnik i ptasiarz. Z zawodu leśnik i biolog. Absolwent poznańskich uczelni: Akademii Rolniczej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tradycjonalista, uparty miłośnik tego, co zdrowe i autentyczne. Sentymentalny smakosz natury. Niestrudzony promotor piękna przyrody i ptaków. Na co dzień pracuje jako fotograf przyrody kierujący agencją fotografii ptaków, ale przede wszystkim jako inżynier ochrony środowiska dowodząc grupą konsultingową EkoSerwis, która kompleksowo zajmuje się szeroką problematyką ochrony środowiska w Polsce.
 
Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz kilku organizacji zajmujących się ochroną przyrody. Jest założycielem serwisu "Ptasia Poczta Pantoflowa PPP 602620920", który wprowadził w kręgach ptasiarzy i ornitologów błyskawiczną wymianę informacji o obserwacjach rzadkich ptaków w Polsce. Od 8 lat organizuje ogólnopolskie spotkania obserwatorów i fotografów ptaków i przyrody pod nazwą "PPPikników", które odbywają się w najciekawszych ostojach przyrody w Polsce. W roku 2008 stworzył internetowy serwis BirdWatching.PL - obecnie  najpoczytniejsze w Polsce medium ptasiarskie z największą galerią zdjęć ptaków.
 
Autor licznych publikacji zdjęć w polskich i zagranicznych książkach, czasopismach, folderach i kalendarzach. Największe dotychczasowe autorskie dzieło, które współtworzył to "Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski (2010, 2011). Aktualnie, uczestnicząc w projekcie Life+ "Bagna są dobre!" pracuje nad dużym albumem o wyjątkowej przyrodzie polskich bagien. Również autor i współautor wystaw fotograficznych (m. in. wystawa "Najpiękniejsze ptaki Pomorza", która jest w wędrownej ekspozycji od kilku lat) oraz wykładów i warsztatów dotyczących fotografii ptaków.
Juror konkursów fotografii przyrodniczej oraz ich laureat jako uczestnik. W 2011 roku otrzymał tytuł Fotografa Roku ZPFP. W mijającym roku 2012 zdobył m. in. Grand Prix konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego, Grand Prix konkursu "Parki Narodowe" oraz 1. miejsce w konkursie "Foto-Eko".
Jest niezwykle dumny z faktu, iż przyrodą i fotografią zaraził syna Mateusza Lecha, brata Jarosława oraz żonę Agatę Katafiasz-Matysiak
parent menu item not found: "130"